23
Čvn
Off

Oči a ruce města

Snad každé město potřebuje nějaké ty oči a ruce . Hovoříme tady především o městech budoucích. Městech, která lidé nazývají jako chytré. Chytré město je totiž jakousi vizí do budoucna, které si lidé vysnili v dobách minulých. Jedná se o jeden z dalších malých krůčků lidstva k mnohem zodpovědnějšímu přístupu k okolí, anebo dalším krůčkem k Orwellově dystopii.
hong kong v noci.jpg
Pod chytré město bychom mohli zařadit i chytré parkování. I hlavní evropská města už dávno začala používat mnoho nejrůznějších technologických pomůcek, které usnadňují nejen dopravu, ale také parkování vozů jejich majitelů. V dnešní době již existují nejrůznější aplikace a funkce, které samy od sebe vyhledávají parkování, volná místa a udržují klid v databázi. Tyto aplikace se starají o to, aby byl zajištěn plynulý chod města, které je zaplněno automobily.
barvy na ženě.jpg
Některé semafory, které se nachází ve velkých městech, dokáží pomocí senzorů a kamer rozpoznat jednotlivá vozidla a objekty a dokáží dát přednost autobusům. Některé aplikace, které si lidé mohou volně stáhnout do svého mobilního zařízení, umějí dávat signály a zprávy o dopravě, zácpách a možných cestách. Města se tak snaží ulevit zatíženým metropolím a omezit i všechny možné negativní vlivy, které může hustá doprava způsobit.
Snad každý z nás zná veřejnou wi-fi nebo městskou wi-fi, na kterou se může kdykoliv připojit. Tahle záležitost už je věcí minulé doby. Neustále však přibývají nové přístupové body k těmto sítím. Dnes je dokonce už možné vidět i lavičky, které mají své vlastní routery. Například v hlavním městě Francie, tedy v Paříži, je umístěna velká spousta automatů, které poskytují připojení k síti zdarma. Internet je prostě pro obyvatele důležitý a je ho potřeba proto, abychom mohli ve městě aktivně žít a orientovat se bez jakýchkoliv obav.
západ slunce nad městem.jpg
Není pro nás žádným překvapením ani to, že pomocí nejrůznějších čidel, které jsou umístěny po celém městě, mohou všechny metropole zpracovávat obrovské množství dat uživatelů. Centrum sbírá data o tom, kam lidé chodí, co tam dělají a na základě toho se poté dávají podněty dalším zařízením a lidem, kteří se starají o to, aby bylo zajištěno městské pohodlí.
Je důležité zamyslet se nad tím, zda je tato cesta správná. Bohužel se zásahům do našeho soukromí nevyhneme a to, i když se takové chytré město bude sledovat 24/7. Některým to ale ani vadit nebude.