10
Led
Off

Proč je sodíková výbojka stále klíčovým světelným zdrojem

Objev sodíkové výbojky měl mimořádný vliv na civilizovaný svět, jaký se dá připsat jen některým technickým vymoženostem. Její význam dokážeme ocenit teprve v odstupu času a zvláště tam, kde schází ucelená koncepce veřejného osvětlení, anebo kde je nahrazováno nevhodnými zdroji. Proč bychom na tuto technologii neměli dát dopustit a proč by se měla zachovat i pro budoucí generace?
Zavedená technologie výroby – nízké výrobní náklady díky zavedené produkci, kdy není třeba významně měnit výrobní park, je jedním z důvodů, proč stále v této oblasti kraluje. Z hlediska technického vývoje nemá smysl zbavovat se funkčních schémat a bezhlavě je nahrazovat inovacemi za každou cenu. Zvláště, je-li výroba relativně levná, ekologicky přípustná, a výrobky dobře slouží svému účelu.stojací lampa
Světelný výkon – ten je jednoznačně nejvyšší ze všech světelných zdrojů, v praxi to znamená, že k instalaci veřejného osvětlení není třeba tolik svítidel.
Teplota chromatičnosti – aneb barva, jakou světelný zdroj vydává, je zdánlivě nepodstatná, ale ve skutečnosti má velmi hluboký význam. Ovlivňuje totiž přímo kvalitu našeho života. Vysokotlaká sodíková výbojka lightpark.cz vydává záření o teplotě chromatičnosti přibližně 2000 K, jde o velmi teplý odstín bílého světla, který se podobá přirozenému dennímu světlu při západu nebo východu slunce. pouliční osvělteníLidský organismus řídí tzv. orgánové hodiny, což je systém, který úzce spolupracuje s pochody slunce na obloze. Největší aktivita nastává v dopoledních hodinách, navečer naopak ustává, což se také projeví hormonálními změnami. Tvoří se melatonin, který připravuje tělo do fáze odpočinku a spánku. Světlo sodíkových výbojek tomuto procesu nebrání, pokud bychom však večer příliš dlouho svítili chladnějším odstínem, bude to mít neblahý vliv na náš spánek, regeneraci buněk a tím pádem na celý náš další život.