Site Loader

Objev sodíkové výbojky měl mimořádný vliv na civilizovaný svět, jaký se dá připsat jen některým technickým vymoženostem. Její význam dokážeme ocenit teprve v odstupu času a zvláště tam, kde schází ucelená koncepce veřejného osvětlení, anebo kde je nahrazováno nevhodnými zdroji. Proč bychom na tuto technologii neměli dát dopustit a proč by se měla zachovat i pro budoucí generace?
Zavedená technologie výroby – nízké výrobní náklady díky zavedené produkci, kdy není třeba významně měnit výrobní park, je jedním z důvodů, proč stále v této oblasti kraluje. Z hlediska technického vývoje nemá smysl zbavovat se funkčních schémat a bezhlavě je nahrazovat inovacemi za každou cenu. Zvláště, je-li výroba relativně levná, ekologicky přípustná, a výrobky dobře slouží svému účelu.stojací lampa
Světelný výkon – ten je jednoznačně nejvyšší ze všech světelných zdrojů, v praxi to znamená, že k instalaci veřejného osvětlení není třeba tolik svítidel.
Teplota chromatičnosti – aneb barva, jakou světelný zdroj vydává, je zdánlivě nepodstatná, ale ve skutečnosti má velmi hluboký význam. Ovlivňuje totiž přímo kvalitu našeho života. Vysokotlaká sodíková výbojka lightpark.cz vydává záření o teplotě chromatičnosti přibližně 2000 K, jde o velmi teplý odstín bílého světla, který se podobá přirozenému dennímu světlu při západu nebo východu slunce. pouliční osvělteníLidský organismus řídí tzv. orgánové hodiny, což je systém, který úzce spolupracuje s pochody slunce na obloze. Největší aktivita nastává v dopoledních hodinách, navečer naopak ustává, což se také projeví hormonálními změnami. Tvoří se melatonin, který připravuje tělo do fáze odpočinku a spánku. Světlo sodíkových výbojek tomuto procesu nebrání, pokud bychom však večer příliš dlouho svítili chladnějším odstínem, bude to mít neblahý vliv na náš spánek, regeneraci buněk a tím pádem na celý náš další život.