26
Čvn
Off

Proč se v inzerátech i v pracovních smlouvách uvádí hrubá místo čisté mzdy?

Každý z nás chce, aby za svou práci dostal co nejvyšší ocenění, především ve formě peněz. Ovšem, pokud se podíváme na pracovní inzeráty či nahlédneme do pracovní smlouvy, zjistíme, že je zde uvedena hrubá mzda.

To je samozřejmě v pořádku, avšak proč tomu tak je? Přeci jen, nebylo by pro nás lepší vědět, kolik skutečně dostaneme na účet? Výpočet totiž může být někdy poměrně složitý, zvláště pro laika. Jen málokdo si totiž dokáže udělat přesnou představu o tom, kolik skutečně dostane.

penize11

To samozřejmě přináší otázku, proč je tedy tato uváděna. Nebylo by mnohem lepší, kdyby zde uvedli rovnou čistou mzdu, aby bylo pro lidi jednodušší učinit si relativně přesnou představu o tom, jakou částku vlastně dostanou?

Ano, možná by tomu tak bylo, avšak proti této možnosti mluví hned několik důvodů. Tím hlavním je fakt, že není tak snadné čisté mzdy vypočítat. Především je zde problém, že každý člověk má poněkud jiné koeficienty a i jiné odečitatelné položky. Bylo by tedy prakticky nemožné říci, jakou částku daný člověk předem dostane, zvláště pokud se jedná o pracovní inzerát.

Ovšem i to by umožnilo určit alespoň přibližný rozsah, který by pro inzeráty stačil. Proč se tedy zde nepoužívá?

Tomu brání další důvod. Tím je fakt, že vyšší částka rozhodně vypadá lépe. Díky tomu se na něj přihlásí více lidí, a bude tedy i více z čeho vybírat. A vybrat toho nejlepšího zaměstnance je pro firmy velmi důležité.

penize12

Dobrá, proč ale není uvedena v pracovních smlouvách? Jednoduše proto, že koeficienty pro výpočet odvodů například sociálního či zdravotního pojištění se mohou kdykoliv změnit. Tím pádem by bylo potřeba vždy vytvořit novou pracovní smlouvu. A to rozhodně není něco, o co by zaměstnavatelé stáli.

Naštěstí v současné době existují i nejrůznější kalkulačky, díky kterým si každý může alespoň přibližnou čistou mzdu vypočítat. Tak budeme vědět, kolik opravdu dostaneme – a to je to nejdůležitější.