
Šijeme dekorační přehozy a polštáře z imitace kůže
Imitace kůže je poměrně široký pojem. Již za socialismu byl tento materiál oblíbeným tvůrčím výrobkem, z něhož se šily například sedáky pro židle, taburety či lavice. Stačilo ustřihnout na míru pruh koženky, vycpat jí patřičně pružným molitanem a rázem jste měli hotový potah na sedací lavici v předsíni. V červené barvě vypadala opravdu luxusně, protože kožené výrobky jsou tím známé odpradávna, ovšem tady jste kvůli tomu nemuseli vraždit nebohé zvířecí tvory. Jak šel čas, k imitaci kůže v podobě koženky přibyl i polyuretan, takzvaná eko-kůže. Z té se dnes vyrábí tolik populární knížkové obaly na mobilní telefony či tablety a také se s ní můžete setkat v poměrně náročném, silově namáhaném prostředí dámských páskových letních střevíců, kde eko-kůže bývá umístěna na stélkách nebo vrchní usni.
Imitace kůže je ale také textilie, z níž lze šít překrásné, luxusně vyhlížející dekorace a oblečení, jako jsou saka, kabátky, kardigany či vesty a my bychom si dnes mohli imitaci kůže představit jako vhodného kandidáta na post při šití dekoračních polštářků a přehozů na postel či sedací soupravu.
Koženka ve formě úpletu je k tomu dostatečně vhodná, a co víc, svým vzhledem vás možná překvapí tak, že z ní budete chtít šít i další předměty do domácnosti, do kanceláří, kadeřnických provozoven, masérských salónů a dalších prostor, kde chcete nabídnout lidem něco výjimečného a zároveň velmi příjemného na dotek. Budete-li šít dekorační potahy, důležité je soustředit se na ideální barvu látky, aby dobře ladila s okolím. Výhodné je přikládat barevné vzorky látek k prostředí, kde s nimi počítáte, tedy například v ložnici či obýváku, anebo na terase, pod pergolou atd. Držte se také pravidla: „méně je někdy více“, abyste nepřekombinovali množství barev – nežli pět různých dekorů, je výhodnější ctít pouze dva a mezi sebou je vhodně kombinovat.