16
Led
Off

Čím krmit dnešní děti?


Za našeho mládí nám naši rodiče také dávali najíst. Protože tak se to zkrátka dělá, bez toho to nejde.

Ovšem stejně jako doby se mění i to, jak se děti stravují, respektive jak jsou živeny.

Za nás to bylo vcelku jednoduché. Doma bylo prostě to, co se rodičům právě podařilo sehnat v obchodech s v nejlepším případě poloprázdnými regály, a tím jsme byli nakrmeni. Na čemž našim rodičům nepřipadalo vůbec nic divného, natož špatného, protože oni sami přece vyrůstali ještě za války, kdy si o tom, co se v dětství nabízelo nám, mohli nechat akorát tak zdát.
dítě od čokolády

A my jsme zkrátka jedli to, co jsme dostali. Protože jsme z praxe věděli, že když panuje nedostatek, když zásobování vázne a obchody nabízejí jenom to, co nabízejí, nemůžeme mít dnes a denně uherák, mandarinky, banány a podobné luxusní a atraktivní potraviny.

Ovšem to už je minulost. Dnešní děti už se živí docela jinak než my tehdy. Dnes už existují i potraviny, jež jsou připravovány právě pro ně, a jež jsou nejednou prezentovány tak, jako by bez nich děti nemohly vůbec přežít a naopak jako by naše dospělácká strava byla pro naše ratolesti učiněný jed.
stravování dítěte

Musíme si dnes dávat . A to třeba už jenom proto, že i když výrobce označí něco jako ‚dětské‘ nebo ‚pro děti‘, rozhodně to nemusí nic znamenat. Nejednou jde o pouhou reklamu a o nic víc, ba nejednou se podobná označení vyskytují i na výrobcích, jež v každém aspoň trochu soudném člověku vyvolají podezření, jsa nevyhovující ani obecným zásadám zdravého stravování.
krmení prcka

Obal prostě prodává. A proto se na něm objevuje především právě to, co zajistí větší odbyt, a ne to, co by mohlo dokonce potenciálně odrazovat. Protože si potravináři chtějí v první řadě stůj co stůj vydělat.

Vesměs pochopitelně nenapíšou na své zboží lživé informace, jež by byly později právně postižitelné, vesměs logicky nebudou propagovat jako stravu pro děti něco, co těmto škodí. Jenže je tolik způsobů, jak si pohrát se slovíčky, aby to patřičně vyznělo! Tu je třeba něco méně tučné nebo dejme tomu bez umělých barviv, což vypadá skvěle, jenže ty další, ‚opomenuté‘ parametry už tak úžasné nejsou.

Potraviny ‚pro děti‘ tak zřejmě budou pro děti stravitelné a vcelku neškodné. Ale přesto by měl člověk živit své děti i dnes s rozumem. Protože podívejte se na moji generaci. Jsme na světě už dlouhé desítky let. A přitom nám rodiče za našeho mládí pořizovali v oné nuzné nabídce dětskou leda tak přesnídávku.