3
Kvě
Off

I pár minut stačí

Jedním z mých oblíbených triků, jak si v běžném dni vyšetřit pár okamžiků pro sebe, je vzít něco, co už dělám, a udělat si z toho svátek. Příklad? Místo, abych jedla oběd sama u pracovního stolu, tak si udělám přestávku spolu s někým. Klidně to může být i jenom to, že společně jdeme do obchodu přes ulici a pak společně brbláme nad našimi prefabrikovanými saláty. Jasně, je to maličkost, ale i prostá lidská interakce může proměnit celý tok našeho dne. Nebo chodíte ráno pěšky do práce?
ruka na hrnku.jpg
Pokud váš partner nebo partnerka chodí dříve stejnou trasou, přivstaňte si a jděte někdy s nimi. Zkuste si najít parťáka na cvičení nebo se rovnou zapojit do nějakého kolektivního sportu. Spousta lidí si třeba chodí zakopat fotbálek, jen tak, pro radost a na žízeň, nebo hrají volejbal. Tohle všechno jsou věci, které už stejně děláte, a ze kterým malá společnost může udělat něco víc.
 
Lidé nejsou váš šálek čaje? Ukliďte si na stole. Pokud chcete získat více času, dbejte na to, aby věci ve vašem okolí měly své místo. Vážně, kolik času vám každý den zabere najít peněženku, klíče, telefon, kartu do práce, tužku, diář…a takhle by se dalo pokračovat donekonečna. Nepořádek je nejenom žrout času, ale také prokazatelně vzbuzuje v lidech pocity nervozity, nepohodlí a zvyšuje váš stres. Takže vyházejte všechno, co nepotřebujete, vyrazte do obchodu a nakupte si nějaké roztomilé organizéry a krabice, které vám umožní věci roztřídit, a skutečně se snažte, aby hledání čehokoli znamenalo jenom jedno rychlé hrábnutí do zásuvky.
velké sluchátka.jpg 
Naučte se říkat „ne“. O tomhle už bylo napsáno mnoho, ale některým je to očividně potřeba připomínat. Pokud se podíváte na svou pracovní smlouvu, tak tam máte jasně uvedeno, jaké jsou vaše pracovní povinnosti. Pokud po vás někdo chce něco navíc, tak je samozřejmě slušnost vypomoci, ale všechno má své meze. Není vaší povinností dodělávat práci po kolezích jen proto, že oni na obědě zase seděli hodinu.