5
Led
Off

Je libo čerstvou zeleninku?

Všechno má svoje úskalí, a to platí i v podnikání, obzvláště pokud se rozhodnete to, co sami vlastníma rukama vypěstujete, oficiálně zpeněžit a nezáleží na tom, jak velkého obratu dosáhnete. Už v brzkých jarních měsících, i když je venku ještě poměrně chladno, první pěstitelé vysazují sazeničky za okno nebo do skleníku a s netrpělivostí vyhlíží první teplé sluneční paprsky a těší se na práci mezi záhonky.  
pěstování salátu
Malé množství není problém zpracovat pro svou vlastní potřebu, ale když se opravdu zadaří, je čas se zamyslet nad tím, kam s tím vším. Obzvláště obyvatelé malých městeček a vesnic, kteří mají velké zahrady, svou úrodu nechtějí nechat ladem. Neznamená to však, že se musí stát hned podnikateli, na prodej toho, co vám zbude, si nemusíte hned zařizovat živnosťák, jak to bývá u ostatních živností. Je to logické, neboť se jedná spíše o jednorázovou akci, než o celoroční činnost. Ale i tak budete mít svoje povinnosti a budete muset dodržovat pravidla daná zákonem.
skleníkové rostliny
1.      Jde o množství, které se rozhodnete prodávat a dobu, po kterou toto budete vykonávat. Pokud se bude jednat o nárazový prodej, nebude se jednat o soustavnou činnost, pokud takto budete konat pravidelně, např. od března do října, pak už se na vás bude pohlížet jako na ty, kteří činnost provádí pro zisk. Proto by bylo dobré navštívit příslušný úřad a tam si zjistit vše potřebné.
2.      Ať už budete prodávat ve velkém nebo malém množství, nemusíte mít žádnou zvláštní povolenku od hygienické stanice, ale nečekaná kontrola vás překvapit může. Za tím s největší pravděpodobností bude stát ohlášení nějakého závistivce nebo někoho, kdo nebyl spokojen s kvalitou.
3.      Od kdy vás čeká placení daně? Nejedná se o příjem z hlavního pracovního poměru, tudíž řešení daní vás čeká jen v případě, pokud si přijdete na více jak třicet tisíc korun českých.