17
Čvc
Off

Je nebankovní hypotéka důvěryhodná?

Lidé si půjčují jeden od druhého již od nejstarších dob. Tato praxe byla velmi zavedena ještě před vynálezem peněz. Ten ji jen zdokonalil a posunul na novou úroveň. Od té doby tak bylo teoreticky možné získat cokoliv prakticky okamžitě, bez ohledu na cenu, pokud jste našli někoho, kdo vám byl ochoten danou částku půjčit.

Je samozřejmé, že se toho někteří podnikaví lidé ihned chytli. Pochopili, o jak výnosný byznys by mohlo jít, a začali půjčovat peníze za určitý poplatek. A dějiny jim skutečně daly za pravdu, lidé si půjčovali a dělali dluhy.

penize1

Samozřejmě se na tuto praxi začalo dívat skrz prsty. Byla nazývána „lichva“ a půjčování na úrok bylo příznakem špatného vychování, kdy se upřednostňuje osobní zisk před pomocí člověku v nouzi. Ani to však tento typ podnikání nezastavilo. Popravdě, právě ti lidé, kteří to hlásali, byli zároveň z velké části odpovědní za jeho růst. Koneckonců, kdyby nebyli zákazníci, brzy by zaniklo.

V dnešní době se nejrůznější půjčky berou již jako něco naprosto normálního. Vidíme na ně denně reklamy v televizi, časopisech i na internetu. Přesto se zdá, jako by se rozmohly až v posledních desetiletích. Čím to je?

penize2

Jednoduše proto, že dříve byly půjčky poskytovány pouze bankami, které byly kontrolovány státem. Ten určoval, kdo má na co nárok a nebylo to bráno jako něco špatného. Avšak po revoluci i banky přešly do soukromé sféry. Navíc získaly konkurenci v podobě nebankovních společností, které se na půjčky specializují a poskytují mimo jiného například i produkty jako nebankovní hypotéka.

Je jasné, že vzhledem k tomu, jak výnosný obchod s půjčkami je (stačí se jen podívat na statistiky, kolik lidí v naší republice má alespoň jednu půjčku), existuje tvrdý boj o zákazníka a ještě tvrdší o to, dostat z něj co nejvíce peněz.

Přesto podvědomě více důvěřujeme bankám než právě těmto nebankovním firmám. Oprávněně? Dnes již nikoliv. Nezáleží ani tak na poskytovateli, ale na tom, jaké podmínky nastaví. Proto si vždy řádně přečtěte smlouvu, abyste nakonec nesplakali nad výdělkem.