3
Dub
Off

Kdy je vhodná plastová paleta

Jednou z výzev, kterým čelí v podstatě každý větší obchod, je to, jak dostat bez větších problémů zboží k regálům. Samozřejmě by jej tam zaměstnanci mohli bez problémů odnášet po kusech, problém je, že to by trvalo příliš dlouho. A zde platí, že čas jsou peníze. Nesmíme totiž zapomínat, že obvykle se doplňuje větší množství najednou. A taková práce, pokud by měl pracovník neustále chodit mezi skladem a regálem, by byla časově i fyzicky poměrně náročná. Je tedy jasné, že je potřeba ji zjednodušit.

Proto se používají nejrůznější palety, na kterých je potřebné zboží vyskládáno. Jejich výhodou je, že je možné jich dát hned několik na sebe, což značně zvyšuje množství, které lze najednou přepravit. Fakt, že je lze pal položit na pojízdný vozík, speciálně dimenzovaný tak, aby tam přesně padly, pak dramaticky snižuje námahu potřebnou k přepravě takového nákladu.

klasické dřevěné palety

Rozhodně se tedy nelze divit, že jsou tak rozšířené. Také je faktem, že jich existuje velké množství druhů, které se od sebe liší co do velikosti tak i použitého materiálu. A ačkoliv se stále velmi často používá dřevo, pomalu jej začíná nahrazovat plastová paleta. Její výhodou je velmi snadná údržba. Díky tomu se dá snadno vyčistit, pokud se například stane nějaká nehoda a převážené tekutiny se roztečou všude kolem. Obvykle ji stačí jen opláchnout a lze ji znovu použít.

zboží přepravované na paletách

Tato vlastnost je užitečná i ve chvíli, kdy je nutné dopravit nově přivezené výrobky z dodávky do skladu obchodu za nepříznivého počasí, tedy za deště či sněhu. Také zde se není potřeba bát, že se díky tomu rozbije. I přes všechna svá pozitiva však mají plastové palety i své nevýhody. Tou hlavní je nižší nosnost oproti dřevu. Při nadměrném nákladu snadno praskají, což ještě více snižuje jejich nosnost. Proto je nelze používat k přepravě velmi těžkého zboží. Také je pravdou, že poněkud hůře snáší prudké rozdíly teplot. To může představovat problém hlavně v zimě, kdy přepravujeme náklad z mrazivého venkova do vyhřátého skladu. Pokud si však jsme toho všeho vědomi, můžeme snadno posoudit, zda je to právě pro nás ten nejvhodnější typ.