30
Led
Off

Senioři a sex

Lidské tělo nebylo konstruováno, aby se dožívalo tak nízkého věku, to vám potvrdí vědci, kteří se zabývají délkou lidského života, potažmo lidským genomem. Tím spíše je absurdní, že je celá tato nepřirozeně zkrácená délka života omezena i sexualitou. Sex k lidskému životu neodmyslitelně patří, není jen důvodem k plození potomstva. Přesto se ve společnosti ctí určité normy, že bychom snad o lidech po padesátce neměli vůbec hovořit v souvislosti se sexualitou.

ošklivý muž

I po padesátce může sex přinášet slastné okamžiky

Přirozená sexuální touha přichází i ve vyšším věku, a to i přesto, že tyto záležitosti bývají pro většinu z nás tabu. V životě se ovšem objeví chvíle, kdy vzájemná důvěra a opora dvou lidí přeroste spíše v kamarádský vztah, kde fyzické milování přestává nabývat svého významu, stává se to především vlivem změn hormonálních. Ty ale souvisí s životním stylem, u lidí, kteří se péči o tělo a ducha věnují důsledně, se tyto změny nemusí projevit tak brzy. Mezi námi jsou totiž stále lidé v seniorském věku, kteří nejen, že vypadají mladě, ale podobně se i cítí. Pracují na sobě a navíc mohou využít svých zkušeností. Říká se, že většina žen si dokonalého orgasmického sexu užívá až po padesátce.

Erekce – strašák většiny mužů středního věku. Postihuje dokonce i mladší, fyzicky zdatné jedince, není to tedy jen výsada stárnutí organismu. Určitou roli hraje i psychika. K podpoře erekce mohou posloužit různé podpůrné přípravky, vyráběné i na přírodní bázi z léčivých bylin, základem je však stále opakované omezení zlozvyků konzumace alkoholu, kouření, zařazení více ovoce, zeleniny, lehce stravitelných a výživných potravin, rybího (bílého) masa, luštěnin a zdravých olejů a tuků.
holé rameno

Syndrom prázdného hnízdiště – když se od vás děti odstěhují, na první pohled se může zdát, že budete mít více času sami na sebe. Pokud k tomuto kroku dojde naráz, stává se, že schází společné téma k rozhovorům, a projeví se to i v partnerském vztahu. K podobným problémům dojde i ve chvíli, kdy přestanete docházet do zaměstnání a ze dne na den jste důchodcem. Na tyto jevy je třeba se připravit v předstihu – zajistit si vhodné hobby a téma pro společné večery, ideální jsou manuální práce, výuka hry na hudební nástroj, sportovní aktivity, např. cyklistika atp.