5
Bře
Off

Vynikající čaj z jinanu dvoulaločného.

Znáte jinan dvoulaločný? Určitě alespoň něco víte o jeho účincích na zdraví, ale přímo jste se s ním asi ještě nesetkali. Ačkoli roste i u nás, je velice ojedinělý, takže na něj prakticky nenarazíme. Přitom jinan dvoulaločný rostl na naší planetě už před miliony let, postupem doby se vytratil z Ameriky i Evropy a přirozeně rostl dále jen v Číně. Z Číny se do Evropy opět dostal až v 17. století. Jinan je strom dlouholetý, roste pomalu, zhruba 30 cm za rok. Je to strom dvoudomý, což znamená, že jeden strom nese květy samčí a jiný samičí.

jinan dvoulaločný

Pyl ze samčího květu nesený větrem opylí samičí květy na dálku až pěti kilometrů. Tento pyl je velice alergenní, takže alergikům žijícím poblíž samčího jinanu může vyvolávat v době květu nemilé problémy. Statný strom dorůstá výšky až 25 m, na podzim zezlátne a krásně se zbarví, před zimou opadá a zjara opět raší zajímavě tvarované mladé zelené listy zároveň s poupaty květů. Plody jinanu jsou žluté a skládají se z a oříšku schovaného v páchnoucím oplodí.

jinan dvoulaločný

Jinan dvoulaločný se používá na celou řadu zdravotních problémů, zlepšuje paměť, pomáhá při onemocnění močového měchýře a ledvin, také zlepšuje zrak u stárnoucích osob, obecně působí blahodárně na zdravotní problémy související se stárnutím. Rozšiřuje cévy a prokrvuje mozek, dolní i horní končetiny, pomáhá při závratích a hučení a pískání v uších a zároveň se používá jako prevence mozkových příhod. Zlepšuje hladinu cukru v krvi a využívá se jako přírodní afrodiziakum. Jeho listy se suší a prodávají ve formě čaje. Čaj z jinanu dvoulaločného je chutný a krásně voní. Na denní dávku by se mělo užít 9 – 10 g sušených listů. Je dobré léčebnou kůru držet alespoň 12 dní, aby se účinky mohly projevit. Jinan se dá užívat také ve formě tobolek, nebo tinktury, ale čaj je nejoblíbenější způsob užívání. Kromě toho, že se léčíte, si ještě pochutnáte na výborném šálku čaje.