Site Loader


Jeden pokus už tu byl
Pokud by se tato zpráva zakládala na pravdě, nebyl by to první pokus společnosti Facebook, jak proniknout do světa virtuálních platidel. Už v roce 2009 tu byl pokus zavést tzv. Facebook Credits. Šlo o systém, který umožňoval nákup a prodej virtuálních komodit, nákup kreditů byl možný pomocí vybraných kreditních karet a celý projekt nakonec firma odpískala.
facebook z kostek.jpg
Nový systém, nové výzvy
Facebook coby firma prochází aktuálně velkou organizační změnou, snad největší od svého založení. A nově měl vzniknout také malý tým, který se bude intenzivně věnovat výzkumu blokových technologií a možnosti jejich využití právě pro tuto sociální síť.
Celá skupina by se měla soustředit kolem osoby Davida Marcuse, bývalého Šéfa Facebookového Messengeru. Ten přímo na svém účtu zveřejnil příspěvek v tom smyslu, že tento úkol považuje za velkou výzvu.
Sám Mark Zuckerberg před několika měsíci prohlásil, že prozkoumat možnosti kryptoměn a blokových technologií vůbec jsou pro něho osobní výzvou. Lze tedy předpokládat, že největší sociální síť, která „disponuje“ více než 2 miliardami uživatelů po celém světě, se o vytvoření virtuálního platidla a jeho zavedení pokusí.
bitcoin měna.jpg
Oficiální vyjádření
Navzdory tomu je oficiální prohlášení mluvčího společnosti – a jistě ne náhodou – k této problematice poměrně neurčité. Potvrzuje sice vznik oné malé výzkumnické skupiny, ale dodává, že Facebook se podle něj nezajímá o tyto technologie o nic víc než ostatní společnosti.
Tato skromnost je jistě na místě – už z toho důvodu, že než by byla schopná obstát v konkurenci dalších virtuálních měn, musela by urazit pořádný kus cesty. Rozhodně ale bude zajímavé její případný vývoj a změny s ním spojené sledovat.
Bezpečnost
Blokové technologie jako takové by ale mohly významně pomoci Facebooku z aktuální bryndy, a tou je problém s ochranou dat. V této chvíli je totiž veškerý obsah této sítě centralizován, tedy sbírán a shromažďován na firemní servery – a ty se tak stávají nejslabším bezpečnostním článkem. Zavedením blokových technologií do platformy sociální sítě by naopak došlo k jejich decentralizaci, a tím i mnohem efektivnějšímu zabezpečení.