30
Lis
Off

Svoboda pro naše nohy

Zout si večer boty, ve kterých strávíte celý den, nachodíte pár kilometrů a prosedíte pár hodin u stolu za počítačem, je okamžik vskutku slastný. Vaše prsty najednou dostanou svobodu, můžou se roztáhnout do šířky i do délky, stejně tak vaše chodidlo. Cítíte, že je vám bez bot opravdu skvěle. Říkáte si, kdyby to tak šlo napořád. Chodit bez bot do práce, po městě, do metra nebo tramvaje nebo dokonce bez bot řídit auto. Představíte si to a je to krásné. Hlavně je to ale možné, žádný sen, ale realita pro stále více a více lidí, kteří propadli kouzlu barefoot neboli chůzi naboso.
chodidlo na trávníku
Barefoot neboli naboso
„Bare“z anglického „holý“. „Foot“ z anglického „noha“.  Barefoot. Zkrátka naboso, bosá chůze, bez bot.
Ještě před 100 lety bylo chození bez bot zcela přirozené a normální.Boty byly společně s oblečením určujícím znakem společenského postavení lidí – bohatí chodili v botách, chudí bosi. V dnešní době toto rozdělení již neplatí a ti, co boty nenosí, to dělají ze svého vlastního přesvědčení a ne z nedostatku peněz.
bosé nohy
Ne všude však můžeme nebo chceme chodit naboso. Do města, do práce, do divadla, na některá místa nebo v některých situacích se to prostě nehodí, není to slušné, ani společensky přijatelné. V těchto případech mohou vyznavači bosé chůze sáhnout po speciální barefoot obuvi. Speciální boty pro tzv. bosé chození mají nohám co nejvíce simulovat chůzi naboso. Je to především díky velmi tenké a ohebné podrážce a dostatečně velkému prostoru na prsty.  
Bosá obuv barefoot obuv má tyto znaky:
·         Velice tenká a maximálně ohebná podrážka
·         Bez podpory klenby
·         Dostatečně velký prostor na prsty
·         Bez podpatku
·         Boty jsou velmi lehké a ohebné do všech stran
 
Ceny bosé obuvise pohybují ve vyšších cenových relacích, pár běžné volnočasové obuvi vás vyjde na 2 a více tisíc, záleží na typu a výrobci.
Přejít z běžných bot na barefoot je možné kdykoli. Při pořizování svých prvních bot na bosou chůzi se doporučuje zajít do specializované prodejny, kde vám zkušený personál poradí nejvhodnější typ i velikost. Vaše nohy vám určitě za tento krok poděkují.