3
Lis
Off

Vestavěná skříň – to jsou především posuvné dveře

Kdo dá přednost vestavěné skříni, získá řadu výhod, to je známo poměrně dlouhou dobu a málokdo tyto informace utajuje. Uvědomují si to dobře i výrobci nábytku, kteří musí přiznat, v čem jim zásadně vestavěné skříně v Praze konkurují. Jaké jsou ty hlavní znaky, s nimiž zaznamenávají úspěch na trhu již mnoho let?

nábytek v pokoji

Systém posuvných dveří – křídlové dveře přináší řadu úskalí, zejména tam, kde je jejich hmotnost poměrně značná, a kde jsou panty neustále zatěžovány statickou i rázovou silou. Každý z pantů je vystaven silnému tlaku gravitace, tedy hmotnosti křídel dveří, a to pak může vyústit v jejich posunutí či rozviklání. Stává se, že se panty časem musí znovu seřídit, někdy dokonce vyměnit za nové anebo vyměnit celé dveře. To u posuvného systému nepřipadá v úvahu, ten pracuje na jiném principu, mnohem sofistikovanějším.

moderní ložnice

Vše na jednom místě od podlahy až ke stropu – také se vám zdá nesmírně otravné neustále pobíhat sem a tam, hledat čepici, kterou máte v ložnici, pak hledat tenisovou raketu, která je někde (asi) ve skříni v předsíni, pak hledat batoh, který je (možná) v úložném prostoru postele atd.? Nebylo by lepší mít vše v jedné skříni? Pohodlně posunout jedním prstem posuvné dveře doprava a rázem mít čepici, raketu i batoh přímo před sebou?

Vhodná koncepce prosvětlí místnost – a získáte více světla, ano je to tak, pokud vsadíte na čistě bílé dveře nebo nějaký velmi světlý pastelový barevný odstín. Je to výhoda vůči běžnému nábytku, který nesahá až ke stropu, a může lámat světlo a vrhat stíny do výklenků, do rohů a směrem ke stropu. U vestavěných skříní na míru je to jednodušší v tom, že mohou pokrýt celou stěnu souvisle několika posuvnými dveřmi za sebou, a mohou světlo lépe odrážet. Přispět k tomu mohou i různě tvarovaná zrcadla, buď po celé výšce dveří, nebo jen částečně, např. v kruhovém nebo eliptickém tvaru.